środa, 9 lutego 2011

Inne ciekawostki o Łajce

Imię a rasa
Słowo łajka oznacza grupę psich ras, z którą Łajka najprawdopodobniej nie miała wiele wspólnego, choć dopatrywano się w niej podobieństw do samojeda. Pies-kosmonauta pierwotnie wabił się Kudriawka (Kędziorek) lub Limonczik (Cytrynka). Dopiero tuż przed lotem suczce nadano właśnie imię Łajka, co w języku rosyjskim oznacza szczekaczka lub oszczekiwacz. Amerykanie nazywali Łajkę Muttnik (muttang. kundel), żartując z nazwy Sputnik.

Pomnik Łajki

W kwietniu 2008 pies został uhonorowany własnym dwumetrowym pomnikiem przedstawiającym rakietę kosmiczną przechodzącą w ludzką dłoń, na której stoi Łajka. Pomnik znajduje się nieopodal Państwowego Instytutu Badawczego Medycyny Wojskowej Rosyjskiego Ministerstwa Obrony.

Łajka w kulturze

Łajka na znaczku poczty rumuńskiej
  • Łajka pojawia się w powieści Jeanette Winterson Brzemię (2006), opartej na micie o Atlasie. Podpierający glob ziemski tytan łapie jedną ręką przelatujący obok niego sputnik ze zwierzęciem, które uwalnia. Chwilę potem wewnątrz sputnika wysuwa się metalowe ramię z zawierającą truciznę strzykawką na końcu, która miała zabić Łajkę. Pisarka albo nie wiedziała, jak miała zginąć suka, albo zmieniła fakty dla dodania opowieści dramatyzmu.
  • Życiu suczki-kosmonautki został też poświęcony komiks Nicka Abadzisa "Łajka" z 2007 r., opowiedziany z perspektywy osób zaangażowanych w wysłanie psa w kosmos, jak też samej Łajki.
  • Pamięci Łajki poświęcony został utwór Trentemøllera – Moan.
  • Zwierzę występuje w wierszu Zbigniewa Herberta "Naprzód pies".
  • Łajka występuje w piosence "w górę" autorstwa Bob One (album: Jeden), – "..wzbijam się w górę, jeszcze wyżej, niż Łajka"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz